czwartek, 13 grudnia 2012

Idą Święta

Zrobiłyśmy już z Zosią ozdoby choinkowe. Jak się Wam podobają? :-) Teraz czas na ciasteczka, pyszne, kolorowe i słodkie.
A jak u Was z przygotowaniami do Świąt? Już niedługo większość z nas będzie zjadać te przeróżne świąteczne słodkości myśląc o tym, ze po Świętach trzeba będzie przejść na dietę oraz myjąc co rusz ząbki z maku. 


Ale uwaga, nie biegnijcie w tym celu do łazienki od razu po jedzeniu.


Wiele osób myje zęby kilka razy dziennie, od razu po jedzeniu. Zamęczamy o to również nasze dzieci i pilnujemy, by uczyły się tego zwyczaju dbając już o swoje mleczaki. 
Czy wiecie jednak, że mycie zębów w czasie krótszym niż pół godziny po posiłku lub wypiciu filiżanki kawy wyrządza zębom więcej szkody niż pożytku? Szczególnie niebezpieczne dla naszych zębów jest szczotkowanie tuż po wypiciu kwaśnych lub gazowanych napojów. Prowadzi nie tylko do uszkodzenia szkliwa, które pokrywa zęby, ale nawet do uszkodzenia warstwy znajdującej się pod szkliwem, nazywanej zębiną. Dzieje się tak, ponieważ po wpływem kwasów z napojów i jedzenia szkliwo zęba staje się czasowo mało odporne na mechaniczne uszkodzenia. Ponadto, w wyniku wręcz "zdzierania" przez takie szczotkowanie szkliwa kwasy przedostają się głębiej do zęba i wielokrotnie przyspieszają jego psucie się.

Dentyści obecnie uważają, że bezpieczne jest mycie zębów dopiero godzinę po jedzeniu, a najlepszym wyjściem jest umycie zębów dwukrotnie w ciągu dnia - rano po wstaniu z łóżka i wieczorem tuż przed pójściem do niego. 

Tak więc świąteczny mak radzę usuwać uroczymi "wyciorkami" do zębów, a nie szczoteczką :-)10 komentarzy:

 1. A u nas także, a jakże, a jakże...
  Tylko nie takie piękne.
  Stroiki przyozdabiają już kominek i nastrajają, pierniki popieczone i ... zjedzone.
  Trzeba będzie jeszcze raz piec!
  Choinka żywa jak zawsze - zakupiona, tylko czeka na zainstalowanie i przystrojenie.
  Święta już czuć :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eeeeeem, yyyyy ... no to ja jestem jeszcze mooooocno do tyłu ze Świętami - zdecydowaną większość tych spraw mam dopiero w planie :-/

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Gdyby nie Ty nadal jeszcze maltretowałabym swoje dziąsłami nitkami dentystycznymi. Niech żyją wyciorki! :-)

   Usuń
 3. A jak to jest z gumą do żucia ? Ja mam odruch sięgania po nią po posiłku, szczególnie w pracy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Guma do żucia po jedzenie ma bardzo pozytywne działanie. Powoduje wzmożone wydzielanie śliny, a ślina "przepłukuje" zęby i tym samym skraca czas, w którym zęby są narażone na działanie kwasów z jedzenia. Ślina zawiera również wapń i fosforany, dzięki temu dodatkowo wzmacnia "nadwyrężone" przez kwasy szkliwo.
   Warunkiem jednak, by guma do żucia pomagała zębom, a nie szkodziła im jest to, by była bez cukru. Cukier wzmaga namnażanie bakterii i próchnicę. Z kolei sztuczne substancje słodzące takie, jak np. aspartam działają generalnie niekorzystanie na nasz organizm.
   Dlatego jeśli żuć gumę po jedzeniu to tylko taką z ksylitolem lub stevią.

   Usuń