wtorek, 12 listopada 2013

Grypa - czym się (NIE) leczyć?

Dzisiejszy chłód wyraźnie wskazuje na to, że niestety ale jak co roku zima nadejdzie. Będzie zimno, ciemno, mokro, wietrznie, brrrrr.
Co to oznacza?
Że nadejdą również infekcje.
A wtedy pobiegniemy do apteki. I co tam znajdziemy? Mnóstwo produktów - i tych najnowszych z reklam, i tych starszych "sprawdzonych". Stare czy nowe, najczęściej będą zawierały paracetamol, ibuprofen lub aspirynę (kwas acetylosalicylowy).
Już się domyślacie, że dzisiaj przyjemnie nie będzie ;-)
Ale nie ma wyjścia, idzie zima. Należy się nam więc garść informacji.

Aspiryna i paracetamol...
...wydłużają czas infekcji. Badania naukowe pokazały, że chorzy na grypę, którzy zażywali te leki chorowali średnio około 9 dni - 3,5 dnia dłużej niż chorzy, którzy nie zażywali żadnych leków.
Pharmacotherapy 2000, 20:1417-1422
 
Aspiryna...
...nawet jej niskie dawki (LDA - low dose aspirine), powszechnie uznawane za bezpieczne i stosowane jako prewencja ataku serca, mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Aspiryna wręcz sprzyja uszkodzeniom serca oraz zwiększa ryzyko śmierci w wyniku ataku serca.
American Heart Journal 2004, 148:157-164 
 
Ibuprofen...
...i inne niesteroidowe środki przeciwzapalne (NSAIDs) każdego roku zabijają tysiące ludzi. W tym roku czasopismo Lancet opublikowało wyniki dużej analizy wielu badań dotyczących tych środków. Atak serca, uszkodzenie serca, udar mózgu, perforacja ściany żołądka, krwawienie z układu pokarmowego, obstrukcja - to "przyjemności", które mogą nas spotkać. Dlaczego mimo to środki te są tak powszechne i zażywa je tak wielu ludzi? Bo chcemy mieć efekt szybko, tu i teraz. Teraz ma przestać boleć, teraz ma spaść gorączka, najlepiej po zażyciu jednej tabletki.
The Lancet 2013, 382:769-779
 
Ibuprofen i paracetamol...
...nawet w wyniku krótkotrwałego stosowania (1 dzień) u dzieci mogą wywołać ostre uszkodzenie nerek. Badania prowadzono u dzieci w wieku 13-17 lat. Dużych dzieci. Które do tej pory nigdy nie miały problemów z nerkami. A co ze środkami na gorączkę zawierającymi ibuprofen stosowanymi u małych a nawet bardzo małych dzieci????
Pediatric Nephrology 2005, 20:1295-1298
 
Ibuprofen...
...i inne NSAIDs w badaniach in vitro wykazują działanie uszkadzające komórki. Jako model w badaniach tych stosowano czerwone krwinki (erytrocyty). Badania te wskazują, że NSAIDs uszkadzają śluzówkę jelit nie mniej niż aspiryna.
Pharmazie 2002: 57:848-851
 
Aspiryna i paracetamol...
...zwiększają śmiertelność w efekcie zachorowania na grypę. Badania przeprowadzono na zwierzętach.
Journal of Royal Society of Medicine 2010, 103:403-411
 
Aspiryna...
...powoduje utratę włosów u kobiet. Nagłą utratę.
The Drug Monit 2009, 31:1-2
 
Aspiryna...
...u osób starszych może wywołać krwawienie wewnątrzmózgowe i uszkodzenie mózgu.
The Journal of Trauma 2008, 65:785-788
 
itd., itd., itd. ...
 
 
A przecież można inaczej.
Wybór należy do Ciebie ...
 
 
Idzie zima, a zima nad Bałtykiem jest bardzo piękna :-) Na fotografii zimowa plaża w Grzybowie.
Do posłuchania zimowa nadmorska Lykke Li - I follow rivers.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz